Nosidła ergonomiczne

 

Nosidła ergonomiczne (w języku angielskim: soft structured carriers albo buckle tai), czasami potocznie nazywa się miękkimi plecaczkami. Tak naprawdę są one odmianą współczesnej wersji azjatyckich nosideł Mei Tai. Składają się one z prostokątnego kawałka miękkiego materiału, które z boków ma pasy z klamerkami. Różnią się jednak od tradycyjnych Mei Tai tym, że zamiast pasów, które się wiąże, maja one pasy z klamerkami, które się zapina. W nosidle ergonomicznym rodzic może nosić dziecko zarówno z przodu, jak i na swoich plecach.

Nosidła te nadają się także dla dzieci większych, dwu- lub nawet trzyletnich. Miękkie nosidła ergonomiczne różnią się od nosideł powszechnie spotykanych, np. Baby Bjorn, ponieważ pozwalają, aby dziecko przyjęło w takim nosidle pozycję, która jest dla małego dziecka bardziej naturalna, dodatkowo miękkie nosidło podtrzymuje delikatny kręgosłup malucha. Nosidła te mają również taką przewagę nad nosidłami zamontowanymi na stelażach, że są bardzo lekkie. Rodzic lub inna osoba nosząca dziecko nie musi dźwigać na plecach konstrukcji z ciężkim stelażem.

 
Do najważniejszych zalet miękkich nosideł ergonomicznych należą prostota i szybkość zakładania, regulowania pasów naramiennych i pasów biodrowych oraz wkładania i wyjmowania dziecka. Ponieważ takie nosidło zajmuje mało miejsca, po złożeniu mieści się do torby na pieluchy lub plecaka.
 
Na rynku dostępna jest już duża ilość różnych miękkich nosideł ergonomicznych. Wybór zależy od osobistych preferencji, budowy noszącego oraz wieku dziecka. Niektóre miękkie nosidła mają odczepiane kapturki, które podtrzymują główkę śpiącego dziecka. Poza tym nosidła różnią się wielkością paneli, rodzajem materiału, szerokością pasów, rodzajem wypełnienia. Dzięki dużej ilości modeli miękkich nosideł rodzice mogą wybrać model, który pasuje im najbardziej.

Autor: Linda Perlińska