Chusty kółkowe

 

Chusta kółkowa jest stosunkowo nowym wynalazkiem - powstała w 1986 roku. Jest to pas tkaniny o szerokości ok 60-70 cm i długości ok. 2 metrów. Na jednym końcu ma wszyte 2 kółka, przez które należy przewlec materiał z drugiego końca. Tworzy się w ten sposób krąg materiału, którego długość można regulować w zależności od potrzeb. 

Chustę kółkową nosimy na jednym ramieniu, dlatego ważne jest żeby od czasu do czasu przekładać ją na drugie ramię, aby uniknąć jednostronnego obciążania kręgosłupa (zwłaszcza przy cięższych dzieciach). 

Chusty kółkowe mogą mieć różną konstrukcję: ogon otwarty lub zamknięty (zszyty), poduszkę wszytą na ramieniu, miękkie wypełnienie na brzegach. Materiał na ramieniu może być zszyty na wiele sposobów; chusty mogą być ozdobne, dwustronne, na ogonie mieć dodane kieszonki na drobiazgi, w brzegi mogą być wciągnięte sznureczki służące jako dodatkowa regulacja... Pomysłów jest wiele, każdy znajdzie coś dla siebie 
Ten typ chusty ma wielką zaletę - łatwość zakładania i stosunkowo niewielkie rozmiary. Można ją zabrać do torby jako "wyjście awaryjne" na wózkowy spacer.

 

Autor: Ewa Ziembińska