Chusty wiązane

Chusty wiązane czyli długie

 

Chusty wiązane to jeden z najbardziej uniwersalnych typów chust. Jest to pas materiału o szerokości ok 60-70 cm i długości od 2,5 do 5,5 metra. Materiał wiążemy wokół siebie, tworząc miejsce dla dziecka. Chust wiązanych można używać od pierwszych dni życia.

Większość znanych firm sprzedających chusty szyje je z bawełny tkanej specjalnym splotem skośnokrzyżowym. Taka struktura tkaniny optymalnie podtrzymuje dziecko i lepiej rozkłada słodki ciężar na ramionach rodzica. Jej produkcja jest dość droga, dlatego ceny chust nie należą do najniższych, ale inwestycja się opłaca - w takiej chuście nosi się zdecydowanie wygodniej i bezpieczniej dla dziecka.

Długie chusty wiązane są bardzo wszechstronne, istnieją różne sposoby ich wiązania - niektóre obciążają jedno, inne - oba ramiona (niezwykle wygodne zwłaszcza w przypadku cięższych dzieci).
 
Noworodka i małe niemowlę można nosić w pozycji kołyskowej (możliwa jest również pozycja pionowa, pod warunkiem że wybierzesz wiązanie dobrze podtrzymujące główkę dziecka (np. "kieszonka"). Starszemu dziecku na pewno spodoba się pozycja pionowa, np. "koala" (inaczej "podwójny x) czy "siodełko" (wiązanie na biodrze), która umożliwi mu swobodne rozglądanie się. Bardzo wygodne są wiązania na plecach tzw. „plecaczki” – sprawdzają się zarówno w terenie podczas górskiej wędrówki, jak i w domu podczas zmywania naczyń. 

 


Dodatkowym plusem długiej chusty jest to, że można ją wykorzystać jako hamak, kocyk, awaryjny ręcznik plażowy, obrus; można osłonić nią wózek albo użyć jako prowizorycznego namiotu. Ilość zastosowań ograniczona jest tylko Twoją pomysłowością 

Chusty wiązane (zazwyczaj krótkie - do 3 m) używane są w wielu regionach świata. W Peru chusta taka nazywa się manta, w Meksyku - rebozo. W Indonezji mamy noszą swoje pociechy w selendangach. Afrykańskie chusty to kanga i kitenge. Wszystkie mają podobny kształt - prostokąt tkaniny - lecz wiąże się je na wiele różnych sposobów i używa nie tylko do noszenia dzieci.

 

autor: Ewa Ziembińska

 

Chusty wiązane dzielą się na chusty tkane oraz chusty elastyczne.

A. Chusty tkane

Chusta długa wiązana tkana to pas materiału o długości od 2 do 6 m, szerokości ok. 70 cm, uszyty z odpowiedniej tkaniny. Chusta jest tkana specjalnym splotem i jest stabilna wzdłuż długości, ale rozciąga się po skosie, co zapewnia wyjątkową nośność i idealne rozłożenie ciężaru dziecka. Chusta tkana dopasowuje się do ciała zarówno noszącego, jak i noszonego, nie powodując zjawiska „osiadania” dziecka i odpowiednio wspierając jego główkę i kręgosłup. Pomimo iż wymaga trochę większej staranności w wiązaniu i odpowiedniego dociągnięcia materiału niż chusta elastyczna, cieszy się ogromną popularnością wśród rodziców, gdyż gwarantuje komfort noszenia zarówno w przypadku niemowląt, jak i starszych dzieci. Można jej używać już od urodzenia aż do ok. 3 roku życia i dlatego służy rodzicom zazwyczaj dłużej niż chusta elastyczna.

 

B. Chusty elastyczne

Chusta długa wiązana elastyczna to pas materiału o długości ok.5-6 m i szerokości ok. 50 cm, wykonany z miękkiej dzianiny (najczęściej jest to czysta bawełna). Jej największą zaletą jest idealne przyleganie do ciała (często nazywana jest z tego powodu „drugą skórą”) i łatwość wiązania. Chusta ta nie wymaga aż takiej precyzji w dociąganiu jak chusta tkana, dlatego polecana jest zwłaszcza dla osób początkujących i mało doświadczonych w wiązaniu. Dziecko w chuście elastycznej jest zawsze przytrzymywane przez 3 warstwy materiału. Dzięki miękkiemu, elastycznemu materiałowi chusta ta jest wyjątkowo miła dla wrażliwej skóry niemowląt, delikatnie otula ciało dziecka, dlatego też świetnie sprawdza się w noszeniu dzieci w pierwszych miesiącach ich życia. Kolejną zaletą chusty elastycznej to możliwość wyjmowania i wkładania dziecka bez konieczności ponownego wiązania chusty lub też jej poprawiania. Wadą chusty elastycznej jest jednak ograniczona nośność. Przy cięższych dzieciach komfort noszenia jest znacznie mniejszy niż w chustach tkanych. Przy dzieciach ważących powyżej 8-10 kg odczuwalny staje się bowiem efekt „sprężynowania”.
Używaną chustę elastyczną bez problemu można jednak sprzedać, a uzyskane pieniądze przeznaczyć na zakup chusty tkanej lub miękkiego nosidła.

Autor: Agnieszka Łyko