Jak nosić bezpiecznie i zdrowo - chustowe BHP

 

Bezpieczeństwo i zdrowie, czyli nośmy z wyobraźnią


Noszenie dzieci ma wiele zalet, które na pewno sami już odkryliście lub odkryjecie. Z doświadczenia mamy noszącej wiem jednak, że jest kilka zasad, jakich warto przestrzegać, żeby noszenie w chuście było nie tylko przyjemne ale też zdrowie i bezpieczne. Dlatego przygotowałam dla Was krótkie chustowe BHP – być może nie ze wszystkimi poglądami się zgodzicie, ale na pewno warto się nad poniższymi uwagami zastanowić. Najważniejsza jest intuicja noszącego, jednak żeby ona zadziałała, musi pojawić się świadomość.


Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo dziecka w chuście, a nie producent czy dostawca chusty lub nosidła.

 • Zanim zaczniesz uczyć się nosić w chuście, nosidle miękkim lub ergonomicznym dokładnie przeczytaj instrukcję, którą posiadasz. Jeśli nie masz instrukcji, poproś o instruktaż doświadczone mamy noszące, zapisz się na warsztaty lub indywidualną konsultację z doradcą.


 • Nie zniechęcaj się po pierwszych nieudanych próbach wiązania chusty lub zakładania nosidełka - z czasem dojdziesz do wprawy i wiązanie lub wkładanie dziecka do chusty przestaną być kłopotliwe* Nie noś bez konsultacji dziecka, u którego są podejrzenia lub stwierdzone wady wrodzone lub rozwojowe stawów biodrowych, kręgosłupa etc. Noszenie może być pomocne w terapii ale musi być skonsultowane z lekarzem-specjalistą lub fizjoterapeutą - najlepiej takim, który zna i rozumie specyfikę noszenia w różnych chustach. Jeśli jej nie zna, pokaż na żywo lub na zdjęciach sposoby wiązania lub pozycje noszenia.


 • Nie przekraczaj podanego w instrukcji limitu wagowego dziecka.* Nie noś dziecka w chuście przez cały dzień - pozwól mu na harmonijny rozwój psychofizyczny. Niektórzy zalecają ograniczenie czasu noszenia dziecka w chuście do 4h dziennie. Zdaj się na intuicję i pozwól, by dziecko miało zapewnioną w ciągu dnia bliskość z Tobą i jednocześnie czas na samodzielne poznawanie świata i uczenie się.


 • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy dziecko jest prawidłowo noszone, skonsultuj to z doświadczonymi osobami. Dla zdrowia i bezpieczeństwa ważne jest aby wiązania były wykonywane prawidłowo i precyzyjnie. Jeśli jest Ci niewygodnie w czasie noszenia lub dziecko się wyraźnie buntuje, najprawdopodobniej musisz poprawić technikę wiązania.


 • Wypróbuj różne wiązania. Nie jest wskazane noszenie dziecka przez cały czas w identycznej pozycji. Gdy jest taka możliwość warto nawet zmienić typ wiązania w trakcie dłuższego spaceru lub zawiązać to samo, ale od początku po krótkiej przerwie.


 • Nie doprowadzaj do sytuacji, w których kończysz spacer z dzieckiem wiszącym na jedną stronę, nienaturalnie wygiętym lub w obluzowanej chuście. Koniecznie poprawiaj wiązanie w trakcie spaceru, jak tylko poczujesz, że jest taka potrzeba.


 • Nie ubieraj dziecka do chusty w śliskie ubrania np. ortalionowe kombinezony - utrudniają one dociągnięcie wiązania, istnieje też ryzyko,że dziecko wyślizgnie się z chusty w trakcie wiązania. Podobnie grube warstwy ubrań na dziecku i noszącym powodują mniejszą stabilność wiązania i jego rozluźnianie. Jeśli możesz, używaj kurtek do noszenia dzieci, kurtek z panelami uszytymi samemu, osłonek lub poncho dla dwojga. W przypadku starszych dzieci, już chodzących, których noszenie pod kurtką może być niepraktyczne, warto pomyśleć o nosidłach miękkich typu azjatyckiego lub nosidłach ergonomicznych noszonych na okryciu
  wierzchnim. 


 • Zachowaj szczególną ostrożność na wszelkich śliskich nawierzchniach, schodach, pochylniach etc. Nie noś dziecka w butach na wysokim obcasie lub innych, w których nie czujesz się stabilnie.


 • Dbaj o swoje zdrowie – jeśli wydaje Ci się, że noszenie negatywnie wpływa na Twój stan zdrowia, wywołuje bóle kręgosłupa, skonsultuj prawidłowość wykonywanych przez Ciebie wiązań a także sprawdź, czy nie występują u Ciebie przeciwwskazania do noszenia ciężarów. Szczególnie uważnie obserwuj swoje reakcje w ciąży i nie noś, jeśli lekarz zabroni dźwigać.


 • Jeśli dziecko stale się buntuje przeciwko noszeniu lub nie pozwala na prawidłowe zawiązanie chusty - nie rób nic na siłę. Spróbuj ponownie za jakiś czas. Czasem dzieci przechodzą okres buntu przeciwko noszeniu – zupełnie naturalnie mogą mieć większą potrzebę ruchu i rozwijania nowych umiejętności motorycznych.


 • Nie gotuj i nie wykonuj niebezpiecznych działań z dzieckiem w chuście. Ogólnie zachowaj w trakcie noszenia zdrowy rozsądek i ostrożność, wskazaną przy zajmowaniu się małym dzieckiem. Pamiętaj, że dziecko w chuście może wykonać gwałtowny ruch, spowodować Twój spontaniczny odruch lub reakcję, co może być niebezpieczne, jeśli właśnie trzymasz w ręku np. ostre narzędzie. Nie pij nad dzieckiem w chuście gorących napojów. Uważaj na przedmioty w zasięgu ręki dziecka, gdy siedzisz z nim chuście przy stole (np. w pozycji na biodrze – zakres ruchu dziecka jest wtedy dość duży).


 • Zwróć uwagę, jak zmienia się Twoja „geometria” i środek ciężkości, gdy nosisz dziecko w chuście. Uważaj przy przechodzeniu przez drzwi, obok przeszkód, niskich gałęzi etc. Jest to szczególnie ważne na początku nauki noszenia oraz przy noszeniu na plecach, gdy nie widzisz dziecka.


 • Przy noszeniu na plecach ważne jest prawidłowe wykonanie wiązania ale także pewność siebie noszącego. Jeśli nie czujesz się jeszcze pewnie w noszeniu na plecach, nie wychodź bez towarzystwa na spacer w plecaczkach, używaj lusterka do kontrolowania dziecka i zachowaj szczególną ostrożność w zakładaniu i zdejmowaniu dziecka z pleców. Staraj się nie doprowadzić do konieczności motania plecaka na ulicy – brak pewności siebie i obserwujący przechodnie mogą spowodować dość stresującą sytuację.


 • Pod żadnym pozorem nie należy przewozić dziecka w chuście w samochodzie. Jedynymi dopuszczalnymi sposobami przewożenia dziecka są odpowiednie do wagi i wzrostu foteliki samochodowe lub gondola dla noworodka wyposażona w specjalne pasy.


 • W środkach komunikacji miejskiej i innych zatłoczonych miejscach pamiętaj, że z dzieckiem „zajmujesz” nieco więcej miejsca. Nie wsiadaj jeśli tłok jest zbyt duży i nie będziesz w stanie zapewnić dziecku i sobie odpowiedniej przestrzeni. Tłum może też być zbyt stresującym przeżyciem dla malucha. Nie pozwalaj też na dotykanie dziecka przez obcych współpasażerów.


 • Nie dawaj dziecku w chuście do zabawy lub jedzenia/picia czegoś, czym może się zakrztusić, zachłysnąć – zwłaszcza w trakcie ruchu. Wyjęcie dziecka w krytycznej sytuacji z chusty może trwać zbyt długo!* Regularnie sprawdzaj stan techniczny swoich chust i nosideł. Chusta nie może mieć dziurek, przetarć, nieobszytych krawędzi. Nosidła miękkie nie mogą mieć wybrakowanych szwów. W nosidłach ergonomicznych sprawdzaj szwy, paski i stan klamerek. Jeśli kupiłaś nowy produkt a wada nie wynika z błędnego użytkowania, koniecznie zgłoś reklamację. Nie noś w niczym, czego stan techniczny budzi Twoje wątpliwości.


I na koniec dwie podstawowe zasady (ściągnij ulotkę Jak NIE nosić):


 • Nie noś dziecka przodem do świata ani w chuście ani w nosidłach miękkich, nawet jeśli w instrukcji pokazana jest taka pozycja!
 • Nie używaj nosideł sztywnych i nosideł ze stelażami a jedynie chust, miękkich nosideł typu azjatyckiego lub nosideł ergonomicznych.


Miłego i bezpiecznego noszenia!

 

Autor: Marta Żurek