03.2008 Szczęście w chuście noszone - pierwsza akcja Stowarzyszenia

XIV Rozwojowo-Rozrywkowy Festiwal dla Kobiet PROGRESSteron stał się okazją do pierwszej ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia.


Progressteron organizowany jest przez Dojrzewalnię Róż Ośrodek Rozwoju Osobistego i po raz 14 zaprosił kobiety z całej Polski na Ogólnopolski Rozwojowo-Rozrywkowy Festiwal. Ponad 600 inspirujących warsztatów i wykładów było doskonałą okazją, by znaleźć odpowiedzi na wiele istotnych pytań, które zadają sobie kobiety. Między innymi było tam Stowarzyszenie Nośmy Dzieci pod hasłem „Szczęście w chuście noszone”:


Zapraszamy do świata chust – przestrzeni, gdzie bliskość i oddanie współgrają z brakiem ograniczeń i swobodą, gdzie rodzic i dziecko znajdą sposób na wspólne odkrywanie świata i siebie samych. Bohaterką spotkania będzie chusta do noszenia dzieci – kawałek materiału, który zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, a rodzicom uwalnia ręce. Jest remedium na wiele dolegliwości. Ułatwia pierwsze chwile z dzieckiem, pomaga w nawiązaniu więzi, pozwala pokonywać bariery architektoniczne i nie tylko...

Oczywiście będziemy mówić nie tylko o tym, dlaczego warto nosić dzieci – uczestniczki (i uczestnicy) dowiedzą się także, co to są chusty i miękkie nosidła, czym różni się chusta wiązana od kółkowej, a podaegi od mei tai, jak należy ich używać, żeby noszenie było przyjemne i bezpieczne oraz gdzie szukać pomocy i inspiracji w chustonoszeniu.”

 

 

Byliśmy obecnie w 6 miastach Polski!


Formuły spotkań różniły się od siebie w zależności od miasta oraz zapotrzebowania i możliwości lokalnych organizatorów. Wszędzie jednak odbyła się pogadanka na temat noszenia dzieci w chustach. W większości miast byliśmy również obecni dzięki naszym kolorowym „chustowym straganom”, na których uczestnicy mogli dotykać chust, dyskutować o zaletach noszenia i otrzymać praktyczne wskazówki na temat wiązań. W niektórych miastach pogadanki były połączone z warsztatami noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. W każdym mieście cele i akcje Stowarzyszenia wzbudzały wiele zainteresowania i radości, nie tylko młodych mam, ale również babć, teściowych i przyszłych mam.


KRAKÓW 8 MARCA 2008

Całodzienne stoisko chustowe i informacyjne Stowarzyszenia. Kilka nowych mam przekonało się do idei noszenia i uczestniczenia w regularnych spotkaniach chustowych, które odbywają się regularnie w Krakowie. Wielką radość organizatorkom krakowskiego stoiska sprawiła mama, która przyszła w z dzieckiem w nosidełku sztywnym, a wyszła w pożyczonej jej chuście, do której bardzo się przekonała.

 

BYDGOSZCZ 9 MARCA 2008

Na wykładzie z prezentacją noszenia dzieci w chustach było 20 mam oraz kilku tatusiów, w tym 2 mamy ciężarne, a także psycholog, szukająca informacji o tym sposobie towarzyszenia dziecku. Pogadanka trwała 2,5 godziny. Ważną jej częścią była burza mózgów uczestników na temat zalet noszenia dzieci oraz czas na dotykanie i przymierzanie chust i nosideł miękkich, a także pokaz zdjęć z różnych zakątków świata, omawiający tradycyjne metody noszenia dzieci.

 

WARSZAWA 9 MARCA 2008

Warsztat noszenia dzieci w chustach, z których skorzystało 10 mam z dziećmi oraz stoisko chustowe, które było tłumnie odwiedzane przez cały dzień.

 

 

POZNAŃ 8-9 oraz 15-16 MARCA 2008

Poznań, jako jedyne miasto reprezentowało Stowarzyszenie w czasie dwóch weekendów!
Pierwszy weekend 8-9 marca Stowarzyszenie zorganizowało stoisko z chustami, które m.in. odwiedziła telewizja (
PTV – Poznańska TV) i zrobiła wywiad z organizatorkami.


W drugi weekend oprócz stoiska z chustami, odbyła się pogadanka z prezentacją multimedialną, po której była możliwość indywidualniego wiązania chust i nosidełek. Prowadzące starały się wyczerpująco odpowiedzieć na pytania dotyczące nie tylko techniki wiązania, ale również rodzajów chust i miękkich nosideł. Obecnych było również kilku tatusiów (ogólna liczba uczestników 20 osób). Przez dwa weekendy osoby odwiedzające stoisko mogli otrzymać ulotki dotyczące noszenia w chustach.

 

LUBLIN 5 KWIETNIA 2008

Na lubelskiej pogadance, która trwała 1,5 godziny, było obecnych 12 kobiet, w tym kobiety w ciąży. Rodzice byli zachwyceni różnorodnością chust i nosideł. Krótki materiał o naszej działalności nakręciła Telewizja Lublin 3.

 

 

KATOWICE 6 KWIETNIA 2008

Na pogadance było obecnych 18 osób, zarówno mam jak i tatusiów, również tych przyszłych. Pogadanka obejmowała również możliwość zobaczenia wiązania. Na stoisku zainteresowani mieli możliwość indywidualnie dowiedzieć się w czym nosić i jak.