Pouch

 

 

Pouch, z angielskiego "worek, kieszeń" to kawałek materiału zszyty tak, by tworzył okrąg. Pouch nosi się na jednym ramieniu. 

Niewątpliwą zaletą są jego kompaktowe wymiary - z łatwością zmieści się w torebce czy nawet w kieszeni (znakomicie sprawdza się przy dziecku które już sprawnie chodzi, lecz szybko się męczy - na zakupy lub spacer nie trzeba zabierać wózka). 
Wadą natomiast jest brak regulacji - trzeba idealnie dobrać rozmiar do osoby noszącej. Jeśli chusta będzie za duża, dziecko "zawiśnie" za nisko. Jeśli będzie za mała - będzie Wam ciasno, a materiał może wpijać się w nóżki malucha. 

Spotyka się różne rodzaje takich chust: ozdobne, wyściełane, z kieszonkami lub z otworami na nóżki dziecka. Istnieją nawet modele regulowane, które w pewnym stopniu można dostosować do sylwetki noszącego na przykład za pomocą odpowiednio porozmieszczanych suwaków.

W chuście typu pouch można nosić dziecko w pozycji leżącej - kołyskowej (odpowiednia dla noworodków i małych niemowląt). Większe dzieci można nosić w pozycji siedzącej na biodrze, na brzuchu lub na plecach. 

Podobnie jak w przypadku chusty kółkowej należy co jakiś czas zmieniać ramię, by uniknąć jednostronnego obciążania kręgosłupa.

 

Autor: Ewa Ziembińska